Romeo ve Juliet: 1968’de çekilen filmin ‘çocuk yıldızları’ yapımcıya çıplak görüntüler için dava açtı

1968 senesinde yönetmen Franco Zeffirelli’nin çekmiş olduğu Romeo ve Juliet filminin eski “çocuk yıldızları”, beyaz perde eserindeki kısa devam eden çıplak pozlarının “çocuk istismarı suçuna” girmiş olduğu suçlamasıyla yapımcı Paramount Pictures şirketine dava açtı.

Şu anda 70’li yaşlarda olan ve film çekildiğinde ise 15 yaşlarında olan Olivia Hussey ve 16 yaşlarında olan Leonard Whiting avukatları Solomon Gresen aracığıyla Santa Monica’da yaptıkları ortak başvuruyla şirket hakkında dava açılmasını istedi.

Meşhur İngiliz yazar William Shakespeare’in oyunun bir uyarlaması olan film, gösterime girmiş olduğu yıl Oscar ödülü kazanmıştı.

Başvuruyu yapanlar, çıplak vücutlarının görünmüş olduğu bir yatak odası sahnesinin çekiminden ve buradaki çıplak fotoğrafların sonrasında dağıtımından dolayı Paramount film stüdyosunun “yaşı küçüklere yönelik cinsel istismar” suçundan yargılanmasını icap ettiğini iddia etti.

Başvuruda 2019 senesinde ölen yönetmen Zeffirelli’nin bu sahne çekilmeden filmin başarı göstermiş olamayacağı, ilk başta gerçek bir çıplaklık olmayacağı ve ten rengi iç çamaşır giyileceği ısrarında bulunarak oyuncuları ikna etmiş olduğu bildirildi.

Hakkında dava açılması istenen firmanın “dürüst olmadığı” ve “ reşit olmayan ufak evlatları detayları olmadan, çıplak sahnelerin çekilmiş olduğu” suçlaması getirilen başvuruda, “ahlaksızlığı ve küçüklerin gelir sağlamak amacıyla sömürüsünü yasaklayan eyalet ve federal yasaların ihlal edilerek” filmin bu sahnelerinin gizlice kayda alındığı iddia edildi.

Filmimizde oynayan sanatçıların film gösterime girdikten sonrasında ortalama 5 yıl süresince ciddi bir bunalıma girmiş olduğu suçlaması meydana getirilen başvuruda, yapımcı şirketten ortalama 500 milyon dolar maddi tazminat talebinde bulunulmuş oldu.

İki oyuncu da bu filmdeki performansları dolayısıyla “Altın Küre” ödülüne de layık görülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir