Rusya, Ukrayna’nın roket saldırısında cep telefonu kullanan askerlerini suçladı

Rusya, minimum 89 askerinin öldüğü Ukrayna roket saldırısının ‘cep telefonu kullanılmasından’ kaynaklandığını duyurdu.

Müdafa Bakanlığı, ek olarak Makeyevka civarlarında ölen Rus askerlerinin sayısının 63’ten 89’a yükseldiğini deklare etti. Ukrayna ise bu rakamın minimum 400 bulunduğunu, 300 askerin de yaralandığını iddia ediyor.

Bakanlık, Ukrayna’nın doğusunda Rus işgali altındaki bölgesel başkent Donetsk’in ikiz şehri Makeyevka’da bir meslek yüksekokulundaki geçici kışlaya dört Ukrayna füzesinin isabet ettiğini kaydetti. 

ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sisteminden atılan 6 füzeden 2’sinin Rus hava müdafa sistemlerince vurulmuş olduğu açıklandı. 

“Suçlu yetkililer hakkaniyet önüne çıkarılacak”

Bakanlık, resmi bir soruşturma başlatılmış olmasına karşın, saldırının ana sebebinin askerlerin cep telefonlarını yasadışı bir halde toplu olarak kullanmaları bulunduğunu bildirdi. 

Açıklamada “Bu unsur düşmanın roket saldırısı için askerlerin bulunmuş olduğu yerin koordinatlarını takip etmesine ve belirlemesine olanak sağlamış oldu. Gelecekte benzer ağlatısal olayların yaşanmaması için şu anda lüzumlu önlemler alınmaktadır. Soruşturma sonucunda, suçlu yetkililer hakkaniyet önüne çıkarılacak” denildi.

Ukrayna’nın askeri saldırıları hakkında nadiren yorum icra eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, salı günü Rusya’nın büyük bir hücum başlatacağını söylediği bir video konuşmasında saldırıdan bahsetmedi.

Komutanlara eleştiri

Toplumsal medyada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den komutanlara yönelik eleştiriler dikkat çekti. 

Rus milliyetçisi blog yazarları ve bölgedeki bazı Rus yanlısı yetkililer ölü sayısını yüzlerle ifade etse de bazıları bu tahminlerin abartılı bulunduğunu söylüyor.

Rusya Müdafa Bakanlığı 2 Ocak’ta yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna ordusunun roket saldırıları sonucu Makeyevka civarlarında 63 Rus askerin yaşamını kaybettiğini duyurmuştu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Ofisi’nden meydana getirilen açıklamada da Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rus ordusunun denetim etmiş olduğu Makeyevka şehrinde kışla olarak kullanılan bir merkeze meydana getirilen hücum sonucu ortalama 400 Rus askerin öldüğü öne sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir