Şimal Kore lideri Kim, en üst düzey askeri yetkiliyi görevden aldı

Şimal Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un, orduda kendisinden sonraki en kuvvetli ikinci askeri yetkili olan General Temiz Jong Chon’u görevden aldı.

Devlete ilişkin KCNA ajansının haberine bakılırsa, komitenin geçen haftaki senelik toplantısında iktidardaki İşçi Partisi’nin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı ve İP Merkez Komitesi Sekreteri Temiz’ın yerine Ri Yong Gil getirildi.

Haberde söz mevzusu değişiklikle ilgili herhangi bir niçin belirtilmedi. 

Pyongyang, önder ekibini tertipli olarak yeniliyor ve İşçi Partisinin yıl sonu toplantıları da çoğu zaman personel değişiklikliği ya da mühim siyaset kararlarının ilanı için kullanılıyor.

Devlet televizyonu Temiz’ın toplantı esnasında salonun ön sıralarında oturduğunu ve öteki üyelerin personel mevzularını oylamak için ellerini kaldırdığı sırada başını öne eğdiğini gösteren görüntüler yayınladı. 

Peşinden Temiz’ın oturmuş olduğu koltuğun boş kalmış olduğu görüldü. 

Temiz ek olarak, pazartesi günü Kim Jong Un’un, babasının ve dedesinin naaşlarının bulunmuş olduğu Kumsusan Güneş Sarayı’na yapmış olduğu yeni yıl ziyaretine ilişkin paylaşılan fotoğraflarda da yer almadı.

Kim’in başkanlığını yapmış olduğu partinin Merkezi Askeri Komisyonu, müdafa bakanlığının da üstündeki konumuyla, ülkenin en kuvvetli askeri karar alma organı olarak kabul ediliyor.

Temiz’ın görevden alınması, Kim’in 2023 müdafa stratejisinin anahtarı olarak ABD ve Cenup Kore’ye karşı yeni kıtalararası balistik füzeler ve daha büyük bir nükleer cephanelik geliştirme çağrısı yapmış olduğu sırada geldi.

Temiz Jong Chon, 2015’te tek yıldızlı komutanken hızla yükselerek 2020’de dört yıldızlı generalliğe terfi etmiş ve ülkenin kısa menzilli roket teknolojisindeki ilerlemesine katkısı sebebiyle takdir toplamıştı.

2020’nin sonunda politbüroya terfi eden ve Kim yönetimindeki en yüksek askeri aşama olan mareşal unvanını kazanan Temiz, geçen kasım ayında Cenup Kore-ABD ortak askeri tatbikatlarına karşı önde gelen bir ses haline gelmişti. 

Kim Jong Un yönetiminde sık sık terfi ve tenzili rütbeye maruz kalan öteki üst düzey askeri yetkililer benzer biçimde Temiz da, ülkenin koronavirüsle savaşım politikasını ele alış biçimi sebebiyle bazı yetkilileri azarlamasının peşinden 2021 ortalarında kısa bir süre rütbesi elinden alınmış ondan sonra yine terfi ettirilmişti. 

Cenup Kore’nin başkenti Seul merkezli Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü’nden Oh Gyeong Sup, Şimal Kore’ye ilişkin insansız hava araçlarının Cenup’e izinsiz girmesi sebebiyle son günlerde Kore’de yaşanmış olan gerginliğin bu vakada rol oynamış olabileceği değerlendirmesinde bulunmuş oldu. 

Seul’de yetkililer, Cenup Kore’nin izinsiz girişe cevap olarak sınır ötesine üç insansız hava aracı gönderilmiş olduğu, sadece Şimal’den herhangi bir cevap gelmediği bunun da hava aracını tespit edemediği anlamına gelebileceğini belirtti. 

Oh, “Temiz, güvenlik operasyonlarının başarısızlığının sorumluluğunu üstlenmiş olabilir.” ifadesini kullandı. 

Ayrıca Temiz’ın halefi Ri, bununla birlikte genelkurmay başkanlığı ve müdafa bakanlığı benzer biçimde kilit görevlerde bulunmuş üst düzey bir ordu komutanı.

Şimal Kore, 2022’de 90’ı aşkın roket fırlattı

Şimal Kore, 2022’de önceki senelere bakılırsa bir yılda fırlattığından daha çok sayıda roket ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’da tansiyonu yükseltti.

Doğu ve batı yönlerine çeşitli tip ve menzillerde toplam 90’ı aşkın roket fırlatan Pyongyang yönetimi, kasım ayı başlangıcında bir tek bir günde 23 roket ateşledi.

Pyongyang, 2023’ün ilk saatlerinde de balistik roket denemesi yapmıştı. 

Cenup Kore Genelkurmay Başkanlığına bakılırsa, mahalli saatle 02.50 sularında Ryongsong bölgesinden kısa menzilli balistik roket fırlatılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir