Tunus muhalefeti: İktidar yargıyı siyasal baskı aracı olarak kullanıyor

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said yönetimine muhalif cephenin lideri, iktidarı muhalefetin sesini kesmek için “adaleti siyasal vasıta haline getirmekle” suçladı. Tunuslu muhalifler haklarında oluşturulan soruşturmada ifade vermeyeceklerini açıkladı. 

Tunus’ta muhaliflerin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi Lideri Necip eş-Şabi, düzenlemiş olduğu basın toplantısında kendi ve üyeleri hakkında oluşturulan son kovuşturmayı eleştirdi.

Necip eş-Şabi, kendisiyle beraber muhaliflerin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin üç üyesi Ridha Belhadj, Chaïma Issa ve Jawhar Ben Mbarek’in öteki muhalif Abir Moussi’nin şikayeti üstüne ifade vermeye çağrıldığını bildirdi.

Necip eş-Şabi, 25 Aralık’ta yapmış olduğu bir açıklamada muhalefetteki Özgür Meşrutiyet Partisi’nin başkanı Abir Moussi’yi, 2011 senesinde devrilen ülkenin eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali benzer biçimde “ülkeyi diktatörlükle yönetme hevesi” içinde olmakla suçlamıştı.

Bu açıklamanın arkasından Moussi, Necip eş-Şabi aleyhine dava açmıştı.

Necip eş-Şabi, “24 saat içinde ve yakınma incelenmeden hakkımızda kovuşturma sonucu alındı. Yargının bu girişimi, söz mevzusu şikayetin iktidar tarafınca ne kadar araçsallaştırıldığını gösteriyor. Bu, içinde yer almayacağımız fena bir yasal senaryo. Bu çağrıya yanıt vermeyeceğim ve buna zorlanırsam sessiz kalacağım.” dedi.

Ülkedeki tüm muhaliflerin Cumhurbaşkanı Kays Said tarafınca “suçlu” duyuru edildiğini kaydeden Necip eş-Şabi, “Biz varoluş savaşı veriyoruz, ya demokrasi ve özgürlük galip gelecek, ya da tiranlık kazanacak.” ifadesini kullandı.

Necip eş-Şabi, 14 Ocak’ta büyük bir şov düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Kays Said yetkilerini iyi mi genişletti?

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıklamış olduğu “siyasal krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz’da seçmenlerin yüzde 30,5’inin katılımıyla düzenlenen referandumda, yüzde 94,6 “evet” oyuyla yeni Anayasa kabul edilmişti.

Tunus’ta siyasal partilerin mühim bir kısmının protestosu üstüne 19 Aralık’taki erken genel seçime katılım oranı yüzde 11,2 olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir