Tur gemisinin gövdesinde çıkan zararı olan mantar sebebiyle yolcular mahsur kaldı

Avustralya’da limana yanaşmasına izin verilmemiş tur gemisi yüzlerce yolcusuyla açık denizde mahsur kaldı.

Viking Orion adlı geminin gövdesinde zararı olan bir mantar büyümüş olduğu nedeni öne sürülerek Adelaide limanına demirleme talebi reddedildi.

Avustralya Balıkçılık Dairesi söz mevzusu mantarın zararı olan olma ihtimali bulunduğunu deklare etti. Yetkililer ülkeye girebilmesi için geminin gövdesinin temizlenmesi icap ettiğini altını çizdi.

Gemilerin gövdelerinde yuvalanan mikroorganizmalar, bitkiler, yosunlar, mantarlar ve minik hayvanlar biofoul olarak sınıflandırılıyor ve belli bir bölgeye istilacı türlerin taşınmasına yol açabilecekleri için sıkı denetim altında tutuluyor.

Balıkçıklık Dairesi mantar kontrolünün ülke limanlarına yanaşan tüm yabancı gemilere uygulanan standart bir uygulama bulunduğunu ve gemilerin zararı olan organizmalardan temizlenmesi icap ettiğini deklare etti.

Açıklamada açık denizde demirleyen geminin temizlenmesi için ustalaşmış dalgıçların tutulduğu açıklandı.

Aynı geminin daha ilkin Christchurch, Dunedin ve Hobart limanlarından da geri çevrildiği ve gemideki 800’den fazla yolcunun firmanın tedbirsizliğinden rahatsız olduğu da rapor edildi.

Bu durumdan dolayı yolculardan özür dileyen şirket, turun beklentileri karşılamaması sebebiyle ilerleyen günlerde yolcuların zararlarının tazmin edileceğini deklare etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir