Türkiye ile NATO pazarlığı icra eden İsveç’te terörle ilgili anayasa değişikliği yürürlüğe girdi

NATO üyeliği için Türkiye’nin bir takım koşul öne sürdüğü İsveç’te bu şartları yerine getirebilmek için terörle savaşım mevzusunda yapmış olduğu anayasa değişikliği 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

İsveç’in Ankara Büyükelçiliği’nin resmi toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada “meydana getirilen anayasa değişikliği İsveç’in teröre karşı yeni ve daha kapsamlı imkanlarla savaşım edebileceği anlamına geliyor,” ifadeleri yer aldı.

İsveç Hakkaniyet Bakanlığı’nın yıl başından ilkin yapmış olduğu basın duyurusunda ise terör faaliyeti yürüten grupların örgütlenme hürriyetini kısıtlamaya olanak elde eden anayasa değişikliğinin yürürlüğe gireceği açıklandı.

“İsveç, terör tehdidine karşı koymak amacıyla tek başına ve öteki devletlerle beraber yoğun bir çaba göstermektedir. Terör, terörden etkilenen toplumlar nezdinde ağır zorluklar oluşturmakta ve hem internasyonal sulh ve güveliği hem de ulusal güvenliği tehdit etmektedir,” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Terör oldukça ciddi kabahat teşkil eden eylemleri içeren ve düzeni tehdit edici haiz bir yapıya haiz olup demokrasi, insan haklarından özgürce faydalanılması, ekonomik ve toplumsal gelişim karşısındaki en ciddi tehditlerden biridir,” denildi.

İsveç anayasasında yürürlüğe giren değişim İskandinav ülkesine terörle savaşım alanında daha kuvvetli imkanlar sunarken terör faaliyeti yürüten yada terörü destekleyen grupların örgütlenme hürriyetinin kısıtlanmasına olanak sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir