Türkiye sınırından Suriye’ye sınır ötesi insani yardım: Rusya’dan BM’ye pozitif sinyal

Rusya’nın, Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine insani yardım gönderilmesini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının uzatılması için pozitif sinyal gönderilmiş olduğu açıklandı. Moskova’nın mevzuyla ilgili kati kararını pazartesi günü vereceği açıklandı. 

Suriye’de 2014 yılından bu yana muhaliflerin kontrolündeki bölgelere besin, ilaç ve barınak da dahil olmak suretiyle insani yardım ulaştırılabilmesi için 15 üyeli BMGK’nın izni gerekiyor. Veto hakkı bulunan 5 sürekli üyenin tamamı ile beraber 9 üyenin onayının gerektiği izin süresi 10 Ocak’ta sona erecek. 

Suriye’nin kuzeyindeki ortalama 4 milyon kişiye yalnızca Babül Hava Sınır Kapısı üstünden besin ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. İnsani yardım programının 6 ay daha uzatılması için Konsey’de süreleri dolan İrlanda ve Norveç tarafınca hazırlanan metin öteki ülkeler tarafınca gayrı resmi olarak kabul edildi. 

Sadece Rus diplomatlar, BMGK sonucu ile yürütülen insani yardımların kendi beklentilerini karşılamadığını kaydetti. Bu yüzden programın uzatılması sonucunda Moskova’nın tavrı merak edilirken, Reuters’a konuşan diplomatlar Rusya’dan ‘pozitif sinyal’ aldıklarını söylemiş oldu.  

Rusya’nın BM Büyükelçisi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, mevzuyu Suriye yönetimi ile istişare ettiklerini ve son kararın pazartesi günü Moskova tarafınca alınacağını söylemiş oldu. 

Yalnızca bir sınır kapısından yardım gidiyor

BM Güvenlik Konseyinin 2014 senesinde kabul etmiş olduğu karara nazaran Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere internasyonal yardım gönderiliyor.

Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye’deki iki sınır kapısından insani yardım gönderilmesini öngören karar tasarısı, sonraki yıllarda Rusya ve Çin’in itirazları üstüne sınırlandırıldı.

Halihazırda yalnızca Babül Hava Sınır Kapısı üstünden besin ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. BM Güvenlik Konseyinde yardım programının süresinin 10 Ocak’a kadar uzatılması mevzusunda uzlaşı sağlanmıştı.

“4 milyon insan için yıkım olur”

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, BM Internasyonal Göç Örgütü, BM Küçüklere Yardım Fonu, BM Dünya Besin Programı, Dünya Sıhhat Örgütü, BM Nüfus Fonu ve BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği öncülüğünde meydana getirilen açıklamada, BMGK’nın 2642 sayılı sonucu uzatmaması halinde rejim kontrolü dışındaki bölgelerdeki 4,1 milyon insan için sonuçların yıkım olacağı açıklandı.

Açıklamada, “Çoğunluğunu hanım ve çocuklar oluşturduğu insanoğlu, kışın ve ciddi bir kolera salgınının ortasında yalnız hayatta kalabilmek için desteğe gerekseme duyuyor.” denildi.

BM, aralık ayında 62 bin kolera vakasının bildirirken, 100 kişinin de hastalık sebebiyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir