Ukrayna’nın 400 Rus askerinin öldüğü iddiasına Rusya’dan yalanlama: ‘Gerçek ölü sayısı 63’

Rusya Müdafa Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundaki Makeyevka nahiyesine düzenlenen roket saldırıları sonucu minimum 63 Rus askerinin öldüğünü belirtirken, Ukraynalı yetkililer bu sayının 400 bulunduğunu beyan etti.

Ukrayna ordusunun Donetsk bölgesinde Makeyevka yerleşim birimi civarlarında Rus Silahlı Kuvvetleri’nin geçici konuşlandığı noktalardan birine saldırdığını belirten Müdafa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD yapımı HIMARS çoklu roketatar sisteminden atılan 6 füzeden 2’sinin Rus hava müdafa sistemlerince vurulduğunu beyan etti.

Konaşenkov, “Tahrip gücü yüksek 4 roket başlığının patlaması sonucu geçici konuşlanma noktasının bir bölümünde 63 Rus askeri öldü” ifadesini kullandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik İletişim Ofisi’nden meydana getirilen açıklamada ise, Rus ordusunun kontrolündeki kasabada kışla olarak kullanılan bir merkeze meydana getirilen hücum sonucu ortalama 400 Rus askerin öldüğü, 300’ünün ise yaralandığı öne sürülmüştü.

Saldırının peşinden internette gösterilen doğrulanmamış görüntülerde devasa bir binanın dumanlar içinde enkaza dönüştüğü görülüyor.

Rusya yanlısı bir yorumcu Igor Girkin saldırının gerçekleştiği binanın tamamen yıkıldığını ifade ederken yaşamını kaybedenlerin çoğunluğunun kısmi seferberlik ilanının peşinden askere alınan yeni askerler bulunduğunu ileri sürdü. 

Binlerce takip edeni bulunan Rus askeri blog yazarları ise yüksek can kaybı ve maddi zayiatın başlıca sebebinin Ukrayna roketlerinin menzilinde olduğu bilinmesine karşın, mühimmatın bir kışla ile aynı binada depolanması bulunduğunu söylemiş oldu. Bu yüzden yazarlar askerleri bir cephaneliğin yanında barındırdıkları için komutanların cezalandırılmasını talep etti.

Şubat ayında Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana Moskova can kaybını kabul eden fazlaca azca sayıda açıklamada bulunmuş oldu. Son olarak nisan ayında Rus donanmasının en büyük zırhlılarından Moskva’nın batırılmasının peşinden Kremlin vakası doğrulamış fakat yüzlerce mürettebattan bir tek bir kişinin öldüğünü kabul etmişti. 

İki tarafın iddiaları bağımsız kaynaklar tarafınca doğrulanamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir