Wagner’in patronu, Ukrayna harbinde kafi ekipmanlarının olmamasından yakınma etti

Rus hususi güvenlik şirketi Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin, Ukrayna’da savaşan paralı askerlerinin yeteri kadar ekipmanı olmamasından yakınma etti.

Donetsk bölgesindeki Bakhmut kentini Ukrayna’dan almak için savaşan Rus ordusuna bölgede destek veren Wagner paralı askerlerinin patronu, bu kentteki “her bir evin adeta kale savunması” rolünü görmüş olduğu görüşünü dile getirdi.

Rus önder Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Rus iş insanı, toplumsal medyaya yansıyan Wagner üyelerine hitaben yapmış olduğu konuşmasında, ağustos ayından bu yana bölgedeki saldırılarını artıran Rus birliklerinin “bu kentte bir evi almak için bile haftalarca savaşması gerektiği” görüşünü dile getirdi.

Paralı askerlerinin etkili bir halde savaşmak için Rus ordusundan kafi ekipman alamadığından yakınan 61 yaşındaki Prigozhin, “Bakhmut’u alabilmek için kafi araçlarımız, BMP-3 tanklarımız ve 100 mm obüslerimiz yok. Cephane ve zırhlı vasıta eksiğimiz var.” dedi.

Aynı görüntüde bir Wagner paralı askerin de, ağır silahları olmamasından yakınma etmiş olduğu görüldü.

İngiliz ordusunun tahmini: Ruslar bölgede mühim ilerleme sağlayamayacak

Wagner grubunun 10 bini paralı asker, 40 bini cezaevlerinden toplanan 50 bine yakın savaşçısı olduğu tahmin ediliyor.

Afrika, Ortadoğu vatanlarında de faaliyette bulunan Wagner’in yöneticileri, ABD ve AB’nin yaptırım sıralamasında bulunuyor.

Ayrıca İngiliz askeri yetkililerin görüşlerine yer veren The Telegraph gazetesi, Ukrayna ordusunun bölgeyi korumak için çaba sarfetmek için son 10 gün içinde mühim takviye kuvvetleri sevk ettiğini ve Rus saldırılarının sıklığının aralık ayının ortasında en üst seviyeye çıkmasından bu yana azaldığını aktardı.

Bölgede iki tarafın da ağır kayıplar verdiği tahmininde bulunan İngiliz ordusuna gore, Rusya’nın gelecek haftalarda Bakhmut civarlarında mühim bir ilerleme kaydetmesi pek ihtimaller içinde görülmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir