Washington, Ankara’nın Şam hükümetiyle yakınlaşmasına karşı: ‘Türkiye iki kez düşünmeli’

ABD Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’yi üstü kapalı uyararak, tüm ülkelerin “acımasız” olarak tanımladığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilişkileri normalleştirmeden ilkin “iki kez” düşünmeye çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price basına yapmış olduğu açıklamada, “Acımasız bir diktatör olan Beşar Esad’ı eski durumuna getirmek için ilişkilerini artıran ve bu yönde arzularını ifade eden ülkelere destek vermiyoruz” dedi.

Bu açıklamanın Türkiye, Rusya ve Suriye müdafa bakanlarının aralık ayı sonunda Moskova’da yapmış olduğu üçlü toplantının arkasından gelmesi dikkat çekti.

Moskova’daki görüşmede Suriye’de iç savaşın başlamasından 11 yıl sonrasında Suriye ve Türkiye bakan düzeyinde ilk kez bir araya gelmişti.

Esad ile ilişkileri normalleştirme mevzusunda ülkelerin adım atmaması icap ettiğini dile getiren Price, “Ülkeleri, Suriye halkına zulüm etmeye devam eden ve yaşam kurtaran insani desteğe erişimi engellemiş olan Esad rejiminin son on iki yıldaki korkulu insan hakları sicilini dikkatli bir halde incelemeye çağrı ediyoruz” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova’da gerçekleşen üçlü toplantının arkasından salı günü Suriye’deki muhaliflerin temsilcileriyle bir görüşme yapmıştı.

ABD, 2020 yılından bu yana Şam rejiminin işlediği belirtilen zulümlerden görevli görülen Beşar Esad’a yaptırım uygulanmasına izin veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir