Yüksek Seçim Kurulu’nda 5 üye değişecek ve başkan seçimi yapılacak

Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) vazife süresi dolan beş üye değişecek ve yeni başkan seçimi yapılacak.   

Türkiye’de seçim zamanı tartışmaları devam ederken, vazife süresi dolan beş YSK üyesinin yerine yenileri seçilecek. 11 üyeli YSK’da 5 üyenin vazife süreleri 24 Ocak’ta sona erecek. 

Yeni YSK üyelerinin belirlenmesi için ocak ayının ikinci haftasında Yargıtay ve Danıştay genel kurullarınca seçim yapılacak.

Yargıtay kontenjanından YSK üyeliğine seçilen Kurul Başkanı Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş ve Kürşat Hamurcu ile Danıştay kontenjanından seçilen Başkanvekili Erhan Ziraatçi ve Yunus Aykın’ın vazife sürelerinin dolması sebebiyle 5 yeni üyenin belirlenmesi için Yargıtay ve Danıştay’da bu ayın ikinci haftasında seçim yapılacak.

Vazife süresi dolan üyeler yerine Yargıtay ve Danıştay kontenjanından seçilen yeni üyeler yemin edecek.

Yemin töreninin arkasından vazife süresi devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Nasihat ile yeni seçilen 5 üye içinde YSK Başkanlığı için seçim yapılacak.

Gizli saklı oyla yapılacak seçimde en oldukca oy alan YSK’nın yeni başkanı olacak. Yeni üyeler de başkanlık için aday olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir